soubory
Spolupracujeme především se začínajícími kapelami a mladými interprety lidové hudby západočeského regionu, kterým poskytujeme odbornou a organizační podporu.
Orchestr lidových nástrojů
Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje (OLN PK) vznikl v roce 2016 z účastníků prvního ročníku „Letních kurzů interpretace lidové hudby českých regionů“, které se od té doby každoročně konají ve Spáleném Poříčí. Tento výjimečný projekt sdružuje mladé muzikanty převážně z Plzeňska a západních Čech, je však otevřen všem zájemcům o český hudební folklor. OLN PK svým repertoárem navazuje na produkci autorských osobností a profesionálních souborů spojených s plzeňským rozhlasovým studiem.
Umělecké vedení OLN PK od prvního ročníku letní dílny zajišťují Dalibor Bárta, Josef Kuneš, Kateřina Palátová a Zdeněk Vejvoda.
OLN PK se kromě samostatných koncertů s úspěchem představil na folklorních festivalech v Praze, Karlových Varech, Plzni či na Chodských slavnostech v Domažlicích. Při galakoncertech i v rozhlasovém studiu doprovázel výběr nejúspěšnějších interpretů v rámci soutěže Zpěváček – Děti a píseň. V roce 2019 získal spolu s ostatními účinkujícími za pořad „Plzeňáci“ Hlavní cenu MFF ve Strážnici.
Nabídka vystoupení:
Čtyřicetičlenný OLN PK hraje v obsazení velké smyčcové skupiny (housle, violy, violoncella a kontrabasy), s dechovou sekcí (klarinety, flétny), skupinou dudáků a pěveckými sólisty. Orchestr diriguje Dalibor Bárta.
Pořad Hrají a zpívají mladí Plzeňáci je sestaven z lidových písní ze západních a jižních Čech a instrumentálních skladeb, převážně z autorské dílny Zdeňka Bláhy, Zdeňka Lukáše, Jaroslava Krčka, Jiřího Temla, Dalibora Bárty, Josefa Kuneše a Zdeňka Vejvody. Stopáž pořadu: 60–90 min.
Naši sólisté:
Simona Hudecová (zpěv), Alžběta Wočadlová (zpěv), Alžběta Sovová (zpěv), Hynek Hradecký (zpěv), Patrik Hradecký (zpěv), Jakub Frühauf (zpěv), Martin Šantora (zpěv), Gabriela Knetlová (dudy a zpěv), Adam Oblištil (klarinet), Jakub Škarda (klarinet), Šárka Štěpánková (flétna) a další.
Plzeňský lidový soubor
Obnovený Plzeňský lidový soubor (PLS) se – po více než dvaceti letech od jeho rozpuštění – znovu sešel v roce 2019 při natáčení hudebního alba „Plzeňáci hrají a zpívají k devadesátinám Zdeňka Bláhy“. V pětadvacetičlenném orchestru se setkávají zkušení hráči původního rozhlasového tělesa s mladými profesionálními i amatérskými hudebníky.
Základ repertoáru PLS tvoří hudební skladby a autorské stylizace lidových písní z dílny Zdeňka Bláhy, Zdeňka Lukáše, Jaroslava Krčka, Josefa Krčka, Jiřího Temla, Jana Slimáčka a Jana Málka.
Uměleckým vedoucím orchestru je Dalibor Bárta, dramaturgii a organizaci zajišťuje Zdeněk Vejvoda.
Nabídka vystoupení:
pětadvacetičlenný PLS hraje v obsazení smyčcové skupiny (housle, violy, violoncella a kontrabasy), s dechovou sekcí (klarinety, flétny), instrumentálními a pěveckými sólisty. Orchestr diriguje Dalibor Bárta.
Pořad Znovu hrají a zpívají Plzeňáci je sestaven z lidových písní z jihozápadních Čech a virtuózních autorských skladeb inspirovaných českou lidovou hudbou, a to v plně profesionální interpretaci, se zkušenými sólisty. Stopáž pořadu: 60–90 min.
Koncert Dudy málem ve fraku představuje historické, stylové a žánrové proměny české dudácké hudby od 19. do 21. století: od malé selské muziky po orchestr lidových nástrojů, od lidových písní a tanečních melodií ke klasickým formám pro dudy a komorní orchestr či moderním jazzovým i jiným inspiracím. Stopáž pořadu: 90 min.
Spolupracující pěvečtí sólisté:
Václav Švík, Michal Polcar, Václav Dolejš, Josef Kuneš, Zdeněk Vejvoda, Petra Kováčiková, Lenka Turníková, Simona Hudecová, Hynek Hradecký, Patrik Hradecký, Alžběta Wočadlová, Alžběta Sovová a další.
Vystoupení PLS originálně obohatí hudební a folklorní festivaly, městské a jiné slavnosti či různé reprezentativní akce.
Janečkovo kvarteto je uskupení pěti mladých plzeňských muzikantů, které dohromady spojuje láska k hudbě a folkloru. Někteří z nich se znají již od kolébky, jiní ze základní školy, další ze silvestrovské oslavy nebo z folklorního souboru. Prostředí plzeňských orchestrů a lidových muzik, kde se potkávali a potkávají, a touha hrát hudbu nejen lidovou daly vzniknout nápadu na společné hraní. Kvarteto vyrostlo zejména na oblíbených úpravách lidových písní Jaroslava Krčka, k nimž postupně přibyly také Krčkovy autorské skladby, jiná klasická hudba či lidové písně v úpravách dalších autorů. Každoročně se kvarteto snaží přinést do svého repertoáru něco nového, včetně vlastních úprav.
Tři Bětky jsou hudební trio, které se věnuje písním a tradicím především jihozápadních Čech. Toto uskupení vzniklo v roce 2017 a jeho repertoár tvořily zpočátku výhradně úpravy lidových písní Jaroslavy Kaplanové, později i písně v úpravě Václava Wočadla a vlastní hudební improvizace. Tři Bětky hrají v obsazení: Alžběta Sovová (kontrabas, housle), Alžběta Wočadlová (dudy), Alžběta Váňová (flétny). Zakládají si také na vícehlasém zpěvu. Trio spolupracuje s Janečkovým kvartetem, s nímž také příležitostně koncertuje.