ve spolupráci s Klubem tanečních souborů Rokytka Rokycany, z. s., Plzeňským krajem, Ministerstvem kultury České republiky, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Národním památkovým ústavem a Městským úřadem ve Spáleném Poříčí.
délka trvání: | 23. 7. – 27. 7. 2025 |
místo konání: | Spálené Poříčí |
počet účastníků: | 35 + 8 lektorů a organizátorů |
kurzovné: | 2 300,- Kč |
Plzeňský kraj je proslulý svojí originální lidovou kulturou, včetně hudebního a tanečního folkloru.
O odkaz našich předků zde pečuje řada amatérských souborů i profesionálních institucí. Zejména díky rozhlasovému vysílání měla a má lidová hudba Plzeňska, Chodska, Pošumaví a celých jihozápadních Čech výborné renomé a řadu hudebníků s cennou zkušeností její stylové interpretace. Na tradici někdejšího Plzeňského lidového souboru, profesionálního orchestru, který pracoval v plzeňském rozhlasovém studiu v letech 1953–1996, navazuje projekt Letních kurzů interpretace lidové hudby českých regionů, a to prostřednictvím mládežnického Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje (OLN PK).
Desátý ročník hudební dílny je otevřený všem členům dětských a mládežnických lidových muzik z Plzeňského kraje i dalším žákům a absolventům ZUŠ a konzervatoří ve věku od 13 let. Při práci v nástrojových sekcích, v orchestru i formou vzdělávacích seminářů a exkurzí si klade za cíl předávat zkušenosti
a znalosti stylu interpretace regionální lidové hudby. V rolích lektorů se uplatní vynikající muzikanti, vesměs spojení s Českým rozhlasem a jeho folklorními aktivitami. Výsledkem prázdninové hudební dílny budou dvě veřejné produkce 26. 7. ve Spáleném Poříčí a 27. 7. v selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci, koncerty jsou sestaveny z úprav českých lidových písní a ze skladeb inspirovaných lidovou hudbou.
Účastníci dílny se pod hlavičkou OLN PK každoročně účastní koncertů a festivalů ve prospěch reprezentace Plzeňského kraje a ČR. V uplynulých letech se představili na mezinárodních folklorních festivalech ve Strážnici, Karlových Varech, Plzni, Písku, na Chodských slavnostech v Domažlicích a dalších. Součástí dílny je profesionální nahrávka aktuální produkce orchestru ve studiu Českého rozhlasu v Plzni.
obsazení orchestru: 18 houslí (7 prim + 7 sekund + 4 terc/kontry), 2 violy, 2 violoncella, 2 kontrabasy, 5 klarinetů, 2 flétny, 4 dudy
lektoři:
Dalibor Bárta (klarinetista, hudební skladatel, dirigent orchestru DJKT, pedagog na ZUŠ Třemošná, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Lenka Kolářová (houslistka, pedagožka na ZUŠ Řevnice, Dětská lidová muzika Notičky)
Josef Kuneš (dudák, kontrabasista, hudební skladatel, ředitel ZUŠ Domažlice, Domažlická dudácká muzika, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Miljo Milev (violista, dudák, Karlovarský symfonický orchestr, pedagog na ZUŠ Karlovy Vary, Musica Bohemica)
Kateřina Palátová (houslistka, orchestr DJKT, zástupkyně ředitele ZUŠ Starý Plzenec, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Zdeněk Vejvoda (etnomuzikolog – Etnologický ústav AV ČR, Pražská konzervatoř, soubory Sluníčko, Rokytka, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
organizace: Jana Frühaufová (Klub tanečních souborů Rokytka, z. s.), Martin Bláha a Zdeněk Vejvoda (Folklor Plzeň, z. s.)
kontakt: info@folklorplzen.cz
časový harmonogram:
23. 7. – 27. 7. 2025 hudební dílna Spálené Poříčí
10. 8. 2025 vystoupení OLN PK na Chodských slavnostech v Domažlicích
říjen 2025 nahrávka OLN PK a vybraných sólistů v Českém rozhlasu Plzeň
předběžný program dílny: